• ohsas
  • iso 14001
  • iso 90011

O-RING

O-ring, mekanik bir sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan yuvarlak (O şeklinde) kesit elastomer bir döngüdür.. Bunlar arayüzüne bir conta oluşturmak, bir yiv içine oturan ve iki ya da daha fazla kısımları arasındaki birleştirme esnasında sıkıştırılması için tasarlanmıştır. Ortak bir statik olarak, ya da (bir kaç koşullarda) parça ve O-ring i (örneğin, pompa şaftları ve hidrolik silindirler dönen) arasında göreceli hareketi sahip olabilir. Hareketli eklemler genellikle aşınmasını azaltmak için O-ring yağlama gerektirmez. Bu, genellikle sıvı kapatılırken ile gerçekleştirilir. Onlar ucuz ve kolay hale getirmek için, güvenilir ve basit montaj gereksinimleri vardır, çünkü O-ring makine tasarımında kullanılan en popüler sızdırmazlık elemanlarından biridir. Onlar megapascal onlarca (psi binlerce) basınç kapatabilir. Bazı durumlarda, O-ring yedekleme halkaları ile birlikte kullanılır.

o-ring

Başarılı O-ring ortak tasarım O-ring öngörülebilir bir deformasyon geçerlidir.Sert bir mekanik montaj gerektirir.Sızdırmazlık O-ring ve conta yüzleri arasında bir irtibat noktanız için tasarlanmıştır. Bu O-ring gövdesinin verim stres aşmadan, yüksek basınç içeren mümkün yüksek bir lokal stres sağlar. O-ring malzeme esnek doğası montaj parçaları kusurları barındırır. O-ring standart boyutta ve malzeme büyük bir sayı olarak kullanılabilir. Üreticiler veya referans kitapları montaj için uygulama ve işleme veri kaynağı. O-ring makine tasarımı en yaygın ve önemli unsurlarından biridir.

O-ring seçimi kimyasal uyumluluk, uygulama sıcaklığı, sızdırmazlık basıncı, yağlama gereksinimleri, kalite, miktar ve maliyet esas alınmaktadır. Tipik O-ring malzemeleri: Nitril (NBR veya Buna-N), Silikon (VMQ), ® Florokarbon (Viton, FKM), perfloroelastomer (Kalrez ® (FFKM), Florosilikon (FVMQ), Etilen Propilen (EPM, EPDM, EP, EPR), Neopren (CR, Kloropren), Poliüretan (AU, EU).